Handmade - czy to dobry pomysł na biznes?

produkty handmade

Rękodzieło jest w modzie. Kupujący stale poszukują produktów typu „handmade”, szczególnie tych unikatowych lub o regionalnym charakterze. Samodzielne wykonywanie stylowych dodatków może być twórczym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jeśli jednak chce się zamienić pasję w dochodowy biznes, sprzedawanie wyjątkowych wyrobów często okazuje się strzałem w dziesiątkę. Czy na rękodziele da się dobrze zarobić?

Formalności

Rękodzielnik powinien funkcjonować na rynku jako przedsiębiorca. Konieczność zalożenia działalności gospodarczej dotyczy wszystkich twórców sprzedających swoje dzieła. Zrobi to bezpłatnie i wygodnie przez Internet lub w urzędzie gminy zgodnym z siedzibą firmy. Ciekawą alternatywą jest praca w spółdzielni – dobrowolnym zrzeszeniu kilkunastu osób prowadzących wspólną działalność gospodarczą. Na tym nie kończy się zakres obowiązków rękodzielnika. Musi on bowiem opłacić podatki i zająć się księgowością. W tym przypadku pomocne okazuje się skorzystanie z usług biura rachunkowego. Przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, jednak po upływie dwóch lat będzie zobowiązany do płacenia pełnej składki (ponad 1 000 zł miesięcznie). Dochody rozlicza się na podstawie ogólnych zasad skali podatkowej – prowadząc wówczas księgę przychodów i rozchodów – albo według ryczałtu lub podatku liniowego.

Koszty

Zdecydowanie największe koszty związane z prowadzeniem rękodzielniczego biznesu wiążą się z opłacaniem podatków i składek ZUS. Sam zakup materiałów potrzebnych do wykonywania unikatowych produktów nie pochłania aż tyle środków. „Zestaw startowy” kosztuje średnio 2 tysiące złotych. Niezbędne półfabrykaty oferują pasmanterie i specjalistyczne sklepy internetowe. Zwykle należy też zapłacić za wynajem lokalu. Na początku powadzenia działalności wystarczy któreś z pomieszczeń w domu artysty, jednak rozwijając biznes i zatrudniając pracowników, konieczne okaże się odnalezienie większej i wygodniejszej siedziby firmy. Koszty wiążą się tutaj z opłaceniem rachunków za czynsz, media, Internet i telefon. Wynoszą one od 1 300 do nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie i zależą głownie od lokalizacji lokalu. Produkty handmade najskuteczniej sprzedaje się za pośrednictwem sklepu online. Trzeba zatem zapłacić około 2 500 zł za jego wykonanie, administrowanie strony i utrzymanie jej na serwerze (250-400 zł miesięcznie). Na reklamy internetowe, plakaty, ulotki i katalogi wydaje się początkowo 200-300 złotych miesięcznie.

Ile można zarobić

Niektórzy narzekają, że produkty handmade mają wygórowane ceny. Trudno zgodzić się z taką opinią. Ilość czasu, wysiłku i poświęcenia włożona w wykonanie kolczyków czy drewnianej zabawki zasługuje na godziwe wynagrodzenie. Ustalając cenę należy wziąć pod uwagę koszty zakupu materiałów (zwykle niewielkie), naszej pracy i inne koszty ogólne. W rezultacie za kostium plażowy zrobiony na szydełku zapłaci się 300 złotych, chociaż włóczka, z jakiej go wykonano to dla rękodzielnika wydatek rzędu 12 złotych. Wysokie ceny nie stanowią jednak przeszkody dla wielu miłośników handmade. Przedmioty pomysłowe, estetyczne i niepowtarzalne bez problemu znajdują nabywców.

Pomysł

Najlepiej przekuć swoją pasję w dochodowy biznes. Jeśli potrafisz zrobić piękne dziecięce ubranka z wełny, spróbuj pozyskać klientów. Sprzedawać można rozmaite ręcznie wykonane przedmioty – od biżuterii handmade po nietypowe meble. Doskonałym pomysłem wydaje się samodzielne tworzenie torebek. Stanowią one nieodzowny element kobiecej garderoby. Są dodatkiem często decydującym o charakterze stroju, docenianym za swoje funkcje użytkowe. Torebki handmade to akcesoria stylowe, zachwycające dbałością o szczegóły i przede wszystkim wyjątkowe – nie znajdziemy dwóch takich samych sztuk. Pod wieloma względami przewyższają te prwodukowane masowo, dlatego mogą liczyć na spore zainteresowanie klientek pragnących nabyć produkt o ciekawym designie i wysokiej jakości.

Na początku Twojej działalności nie będzie Ci konieczne wynajmowanie przestrzeni do pracy czy tworzenie strony internetowej. Swoje produkty handmade np. torebki możesz sprzedawać na specjalnie do tego stworzonych portalach. Przypominają nieco bardzo znane Allegro, ale różnią się tym, że sprzedawane są tam rzeczy handmade. Jeden z takich portali możesz sprawdzić pod adresem - https://www.decobazaar.com/torebki.html.

Dzięki sprzedawaniu ręcznie wykonanych przedmiotów można łączyć hobby z zarabianiem na życie. O powodzeniu naszego biznesu zadecyduje oryginalny pomysł, skuteczna reklama i zaangażowanie widoczne w każdym stworzonym dziele.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze moderujemy. Te, które mają widoczny w podpisie adres WWW bloga/ strony lub zawierają linki reklamujące/ pozycjonujące jakaś stronę WWW/ blog nie zostaną opublikowane. Podpisz się imieniem i nazwiskiem, imieniem lub ksywką.

Reklamę na naszym blogu możesz kupić klikając tutaj (w postaci dodania krótkiego tekstu lub grafiki przekierowującego na jakąś stronę WWW). Możliwa jest też reklama w postaci dodania swojego artykułu reklamowego. By ją kupić kliknij w prawym górny rogu na napis "Dodaj tutaj artykuł reklamowy". O innych formach reklamy przeczytasz na podstronie Współpraca. Zapraszamy do jej odwiedzenia.

Dziękujemy za komentarz. Liczymy na kolejne :)

Copyright © 2016 Dorabiaj przez Internet, Blogger